jQuery ve en güzel pluginler

jquery-logojQuery gerçekten javascript programcıları için büyük kolaylıklar sağlıyor. Bugünlerde fazlasıyla haşır neşir olduğum bir kaç plugin’i sizlerle paylaşmak istedim.

jQuery Ui: Zaten jQuery’nin en güzel örneklerinin bir arada toplandığı bir plugin. Çok kolay bir şekilde menüler, dialog pencereleri, tab’lar, takvimler hazırlayabileceğiniz ve bunlara onlarca tema uygulayabileceğiniz, isterseniz kendi temalarınızı yaratabileceğiniz bir plugin. jQuery’nin olmazsa olmazı diyebilirim.

Flexigrid: Bu plugin, bir tablo oluşturucu. Stringgrid dersem çoğu programcı anlayacaktır zaten. En güzel tarafı, ajax / jQuery sayesinde live data ekleyip çıkartabiliyor olmanız. Kolon gizleme, sıralama, arama gibi bir çok özelliği mevcut. Kullanımı en büyük rakibi olan jqGrid’e oranla gerçekten çok daha basit. Flexi adını hakediyor :)

uploadify: Klasik form uploadını çok daha kolay ve kullanışlı bir hale getiren plugin. Sayfa yenilemeden (Live) upload yapmak bu plugin ile çok kolay.

jScroller: HTML taglarından birisi olan marquee ‘nin yukarıdan aşağı doğru akan resim ve yazıların sonuna geldiğinde bir boşluk olması gerçekten çok can sıkıcı. Bu plugin ile bunu kolayca çözebilirsiniz.

Aklıma geldikçe, kullandıkça ve öğrendikçe buraya yazmaya devam edeceğim. Şimdilik bu kadar.